Scroll

BAKIM VE ONARIM

             Servis Sürecimiz ;

               Servise gelmeden önceki kolaylık “Randevu Süreci”


Servis öncesinde Servis Kabul Sorumlusu ile temasa geçerek randevu almanız, servislerimizin size daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmasına olanak tanır.

Randevu alırken zaman kaybınızı en aza indirgemek için ruhsat, servis bakım defteri ve aracınızın km bilgisini hazır bulundurmanızda yarar vardır.

Randevunuza gecikmeniz veya gelememe durumunuz söz konusu olursa, “Servis Kabul” ile temasa geçerek, durumunuzu bildirmenizi rica ederiz.

Servis kabul

 

Aracınız ile Servis Kabul’e geldiğiniz zaman;

Aracınızı otopark sorumlusunun yönlendireceği “Müşteri Otopark”ına park etmenizi rica ederiz.

Randevu alarak gelmeniz durumunda, Servis Kabul Sorumlusu’na isminizi ve randevunuzu hatırlatarak, Müşteri Danışmanı’na yönlendirilmek istediğinizi belirtiniz.

Randevusuz geldiyseniz, Servis Kabul Sorumlusu servisin uygunluğunu kontrol ederek, sizi en kısa sürede Müşteri Danışmanı ile görüştürmek üzere bekleme salonuna yönlendirecektir.

Müşteri Danışmanı’nızı beklerken Servis Kabul Sorumlusu’na vereceğiniz araç kullanım ve araç ile ilgili şikayet bilgileri, Müşteri Danışmanı ile yapacağınız görüşmeyi daha verimli kılacaktır

 

Aktif araç kabul

 

Müşteri danışmanınız ile “Aktif Araç Kabul”

 

Müşteri Danışmanı’nız ile aracınızın başında bakım ile onarım taleplerinizi veya şikayetlerinizi aktardığınız “birebir” servis görüşmesine “Araç Kabul” hizmeti denir. Bu esnada iş emri üzerinde bakım ve onarım talepleriniz ve şikayetleriniz kayıt altına alınır.

 

Araç üzerindeki aksesuar, şahsi eşya ve yakıt miktarı bilgilerinin iş emrine kaydedilmesinden servisimiz sorumlu olup, iş emrini kontrol etmenizi rica ederiz. 

 

Müşteri Danışmanı’na vereceğiniz her ek bilgi (yapılan eski işlemler dahil), aracınızdaki arızanın hızlı bir şekilde giderilmesine katkıda bulunacağı gibi, ciddi arızalara yol açabilecek sorunların önceden tespitini de kolaylaştırır.

 

Müşteri Danışmanı ile birlikte şikayetiniz veya talebiniz dışında, araç üzerinde ilave kontrollerin yapılmasına “Aktif Araç Kabul” hizmeti denir. Tespit sonrası, olası onarımlara onayınıza istinaden sürüş güvenliğiniz garanti altına alınır, aracınızın uzun ve ekonomik kullanım şartları sağlanır. 

 

Araçların bakım ve onarımı esnasında sizin güvenliğinizi tehlikeye atmamak, atölye çalışanlarımızın ise verimliliğini düşürmemek için, atölye içerisine girilmemesini tavsiye ederiz.

 

Araç Kabul sürecinin sonunda, tahmini teslim zamanını öğrenebilirsiniz.

 

 

Araç teslimatı

 

Aracınızı teslim alırken;

 

Servis, aracınızı teslim etmeden önce son kontrol işleminden geçirir. Son kontrolde, aracınızda iş emrinde mutabık kalınan servis işlemlerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakılırken, aracınızın sürüş güvenliği genel kontrolü de yapılır.

 

Aracınızı servis atölyesinden teslim alan Müşteri Danışmanı’nız, iş emrine uygun olarak gerçekleştirilen işlemler hakkında size bilgi verir, kesilecek hizmet faturası ile ilgili detayları aktarır. Bu esnada aracınızı kontrol etmenizi, memnun kalmadığınız veya açıklanmasını istediğiniz durumları bildirmenizi rica ederiz. Müşteri Danışmanı’nız onayınızdan sonra fatura ve kapı çıkış belgesi işlemleri için sizi vezneye yönlendirecektir.

 

Garanti kapsamı dışındaki onarımlarda değiştirilen yedek parçalar, servis işlemi sonrasında size teslim edilir. Teslim alınmayan parçalar 7 gün sonra imha edilir. Garanti kapsamında yapılan işlemlerde ise değişen yedek parçaları arzu ederseniz görebilirsiniz.

 

Servis kabul, servis işlemleri ve servis hizmeti esnasında veya sonrasında oluşan her türlü memnuniyetsizliğiniz ve önerileriniz için her yetkili servisimizde bulunan Müşteri İlişkileri Sorumlusu ile temasa geçebilirsiniz.

 

Satış Sonrası Hizmetler organizasyonumuz Müşteri İlişkileri Yönetimi’ni online olarak işletmektedir. Müşteri İlişkileri Sorumlusu’na aktardığınız tüm memnuniyetsizlikler, öneriler ve yorumlar online sistemler üzerinden Unversal auto tarafından takip edilebilmekte ve özenle değerlendirilmektedir.

 

Hasar Onarım ;

 

Onun kadar dayanıklı mısınız?

 

Aracınızın güvenliğiniz için 7/24 çalışıyor, yeni teknolojiler geliştiriyor. Size yalnızca aracınızın orijinalliğine özen göstermek kalıyor.

 

Aracınızın %100 güvenli kalmasını sağlamak için bakım ve onarım işlemlerinizi daima yetkili serviste yaptırın. Kaza durumu dahil aracınızla ilgili her türlü destek için +090576959898 iletişim hattını arayın.

 

Hem aracınızın büyünlüğünü hem kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun.

 

Yol Yardım

Garanti Servis

Mobil servis

 

Kaporta, boya, plastik aksam, tampon, iç döşeme ve ön cam onarımlarını kapsayan mini onarım hizmeti ile aracınızın ilk günkü orijinalliğini koruyun.

 

Unversalauto servislerindeki özel tamir metotları ve ekipmanları ile aracınız üzerindeki çizikler, küçük çaplı göçükler, vuruklar, ezikler, delikler vs. hızlı ve ekonomik bir şekilde tamir edilir. Mercedes-Benz'inizin özelliklerinin ve estetiğinin korunabilmesi icin aracınızı onun özelliklerini en iyi tanıya servislerimize emanet etmenizi tavsiye ederiz.

 

 

Sigorta kapsamında

 

Hasar onarımı için gerekli belgeler

 

Şahıslar için:

 

Kaza raporu ve Alkol Raporu Aslı (Polis Zaptı var ise) veya Maddi Hasarlı Trafik Kaza Tespit Tutanağı aslı (Her iki tarafın da ıslak imzası, boşlukların eksiksiz doldurulması) veya Beyan

 

Kasko poliçesi fotokopisi

 

Kasko poliçesi prim makbuz fotokopileri (Var ise)

 

Ruhsat fotokopisi

 

Sürücüye ait ehliyet fotokopisi ve TC numarası

 

Ruhsat sahibinin kimlik kopyası

 

Teslim-İbra-Temlik Belgesi ve Taahhüt Belgesi ** (Ruhsat sahibi tarafından ıslak imzalı)

 

Şirket adına kayıtlı araçlar için ek olarak:

 

Vergi Levhası fotokopisi

 

Ticaret Sicil Kaydı fotokopisi

 

İmza Sirküleri fotokopisi

 

20.000 TL'nin üzerindeki hasarlarda faaliyet belgesi ve yetkili kimlik suretleri (MASAK evrakları)

 

Teslim-İbra-Temlik Belgesi ve Taahhüt Belgesi** (İmza Sirkülerinde yetkili olan kişi tarafından ıslak imzalı ve kaşeli)**